پرده ی پس

ای كاش داوری...

((اگر تفكر – اين نجوای خاموش دو تن در وجود يك نفر–  تمايز درون هويت ما را هويدا می سازد، آن را در قالب آگاهی عرضه می دارد و بدين گونه ثمره ای جانبی به نام وجدان به بار مي آورد؛ پس داوری، كه ثمره ی نيروی رهايی بخش تفكر است، تفكر را تحقق می بخشد و آن را در جهان ظواهر آشكار كند، جايی كه انسان هيچ گاه تنها نيست و همواره آنچنان درگير اين ظواهر كه قادر به فكر كردن نيست. نمود نيروی تفكر شناخت نيست، توانايي تشخيص درست از نادرست و زشت از زيباست. و اين حقيقت می تواند، دست كم برای خودم، در لحظات ويژه و بحرانی آزمون، از وقوع فاجعه جلوگيری كند)).   

                                                                      هانا آرنت

Hannah Aremdt, `Thinking and Moral Considerations: A Lecture`, Social Research, 38:3 (1971), pp.445-6.

 

 

/ 16 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کاظم رضايی

سلام. داوری شايد نيرويی باشد برای رهايی از گنداب نسبيتی که که امروز با بازتوليد آن عملا بيانگر همان سويه ی تاريک دگماتيسم و تحجر خشک است. چيزهايی که به قطع آرنت با ديدن آيشمان به آن رسيد.

سوماپا

لبخند بذارم يا......

محمد رضا

سلام دوستم .چه طوری؟؟؟ اوضاع روبراهه؟؟

چه جالب. با ديدن اينجا چقدر به اين جمله شک کردم که : زندگی رسم خوشايندي ست.....

حميد بهادری

سلام بر مجتبی عزیز ببخشید برای این غیبت صغرایی که سرم آمد ! در این های و هوی دنیا و نفس نفس های روزگار و آخرین هن و هن های بریده شانس ... ( گلاب به رویتان ) من « آپ » كردم . اگه وقتي بود و مجالي بيا ... نه از كار خودم ... كه خوشحالی من از حضور شماست .

مهشيد

سلام تنبل خدا. باز صد رحمت به من که بعد از ماهی سالی اگر چيزی می‌نويسم از خودم می‌نويسم تو ملت را اينهمه منتظر می‌ذاری و بعد از آرنت نقل قول می‌کنی؟ ای تنبل! ای تنبل! تکون بخور ای تنبل.

امير خان

به ياد هيدگر مرحوم : اي عشق من اي عشق من

کاظم رضايی

با سلام. ايميلی برای شما فرستاده ام و از شما تقاضا کرده ام که برای يک نشريه دانشجويی که قرار است در مورد "چه بايد کرد؟" شماره ای چاپ کند، مطلب کوتاهی را بنویسید. امیدوارم با این درخواستم وقت شما را نگرفته باشم. در صورت تمایل می توانید این بحث را از هر جنبه که صلاح می دانید پیگیری کنید که از قبل بنا به شناختی که نسبت به روحیه انتقادی شما دارم مطمئنم که مطلب راهگشایی از آب در خواهد آمد. با تشکر فراوان